...
Carska Rosja w serwantce

Carska Rosja w serwantce

Krótka historia kawałka uszkodzonej, niepozornej porcelany, wiele lat temu nabyta na giełdzie antyków.

Ów przedmiot, patera o dziwnym, rzadko spotykanym pofalowanym rancie, ze względu na swe uszkodzenia nie wzbudziła niczyjego zainteresowania , a powinna. Mnie zaintrygował monogram i bez wahania po krótkiej  negocjacji ceny nabyłem ów “destrukt”, nie zdając sobie sprawy jaką ciekawą ma historię i na czyim stole stał.

Po dość długich poszukiwaniach w literaturze i pomocą znajomego (za owych czasów w internecie nie znajdowało się tak szybko informacji jak dziś) udało się ustalić, że patera pochodzi z serwisu Cara Aleksandra Aleksandrowicza Romanowa, zamówionego do Pałacu  Aniczkowskiego w Petersburgu. Serwis w literaturze fabrycznej nazywany “Serwisem liliowym ze złotym rantem oraz monogramem AA pod koroną” «фарфор с сиреневым и золотым бордюрами и вензелем АА под короной» Porcelanowy serwis na 125 osób zamówiono w drugiej połowie lat 60 XIX wieku do Pałacu  Aniczkowskiego będącego ówcześnie własnością wielkiego księcia Aleksandra Aleksandrowicza. Moja patera okazała się naczyniem do mrożenia kieliszków i najprawdopodobniej w związku z tym, iż sygnowana jest już znakiem Aleksandra III pochodzi z   produkcji uzupełniającej braki i ubytki w serwisie. Serwis opisywany w książce “Imperialna Porcelana 1744-1904” (Императорский Фарфоровый Завод 1744–1904) wydanie Moskwa 2008 rok strona 517. Pięć elementów tego serwisu (w tym dwie identyczne patery do chłodzenia kieliszków) wystawiana w Muzeum Faberge w Petersburgu (Sala Biała) ekspozycja stała.

Jak to jednak czasami warto pochylić się nad przedmiotem, który na pierwszy rzut oka wydaje się przedmiotem bezwartościowym, destruktem, a okazuje się perełką eksponowaną w największych muzeach. 

Cdn….

Napisz

Bedzie nam miło jeśli skontaktujesz się z nami!

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.